Activitat 1

LES OFERTES

En tot envàs de producte alimentari hi figura explícitament la data de consum preferent o bé la data de fabricació i de temps posterior en què és recomanable el consum. Aquí teniu una taula que cal completar. Finalment ordeneu els productes de caducitat més breu a caducitat més gran.

Producte

Data de fabricació

Data de consum preferent

Temps

Gasosa

30/07/99

31/07/01

 

Amanida

19/03/01

 

7 dies

Iogurt

25/04/01

 

1 mes

Pot d’espàrrecs

Gener 00

Desembre 05

 

Conserva de tonyina

Desembre 00

Desembre 06

 

Farina

05/02/00

 

18 mesos

Arròs

Octubre 01

Octubre 02

 

Pa torrat

 

Febrer 03

25 mesos

Cafè mòlt

Febrer 01

Desembre 02

 

Aliment deshidratat

Gener 02

09/03

 

Aigua mineral

 

12/05

5 anys

Llet fresca

 

04/06/02

4 dies

Pasta

Març 02

Desembre 04

 

Vi negre

Octubre 01

   

2a1.jpg (4705 bytes)

Pèsol fi, 1.000 g = 1,36 euros;    Ensalada russa, 1.000 g = 1,31euros;   Crestes de tonyina, 4 unitats =  1,56 euros;    Hamburgueses, 4 unitats =

  1,70 euros; Calamars bossa 400 g = ;  Pastís de trufa, 1 Kg =  5,70 euros;  Melmelades 380 g =  1,20 euros   Tonyina, 3 llaunes = 0,70 euros

Suggeriment


Activitat 2

PES NET – PES ESCORREGUT

Molts productes expliciten el pes de la seva presentació amb aigua, oli, vinagre, etc., i el pes escorregut que és el realment consumible. Completeu la taula següent i decidiu quin dels productes envasats té en tant per cent menys pes no consumible.

Producte

Capacitat (ml)

Pes net (g)

Pes

escorregut (g)

Diferència

pesos (g)

% pèrdua

en pes

Mongetes seques

720

660

500

   

Cigrons

370

345

250

   

Carxofes

720

660

400

   

Carxofes

115

106

60

   

Xampinyons

170

150

85

   

Suggeriment


Activitat 3

PREUS I OFERTES

El complicat món dels preus porta a fixar ofertes que temptin el consumidor. Aquí hi ha quatre maneres diferents de fer ofertes d'un mateix producte. Calculeu el preu final a pagar, quina forma d'oferta és més correcta i quina més enganyosa.

Oferta

Descripció

Preu unitat

1

Abans 1,48euros, ara 1,19 euros

 

2

1,48 euros. Ara amb el 20% de descompte

 

3

Ara 1,09 euros (6% IVA no inclòs)

 

4

Un 1,48 euros. Si en compra 3 li’n regalem 1

 

Galetes 1,40 euros 1,20 euros; Magdalenes 0,79 euros 0,60 euros; Patates 1euros 0,80 euros

Suggeriment

inici